Misiowe zabawy - warsztaty logopedyczne dla rodziców z dziećmi

Wprowadzenie:

Konspekt na spotkanie z rodzicami:

Kilka zdań o tym, jak rozwija sie mowa dziecka, co wpływa na jej rozwój,
- w jaki sposób rozwój mowy wpływa na kształtowanie się osobowości dziecka.
- czy zaburzenia w rozwoju mowy mają wpływ na przyszłą naukę w szkole.
- jak dbać o prawidłową mowę, jak zapobiegać zaburzeniom
- co powinno niepokoić rodziców i opiekunów.
- wizyta u specjalisty czy samodzielna pomoc [bardzo ważny temat, bo rodzice często sami uprawiają pseudologopedię w domu, nieświadomie szkodząc dziecku]

Dla dzieci i rodziców:
Cele:
- Zachęcenie rodziców do systematycznych ćwiczeń logopedycznych przez zabawę w ramach profilaktyki logopedycznej
- Integracja rodziców i dzieci przez aktywne działanie
- Usprawnianie aparatu artykulacyjnego
- Usprawnianie percepcji słuchowej i poczucia rytmu
- Kształtowanie prawidłowego toru oddechowego
- Ćwiczenie identyfikacji i różnicowania dźwięków otoczenia
- Ćwiczenie koncentracji uwagi
- Zorganizowanie sytuacji sprzyjających spontanicznej aktywności ruchowej dziecka

Przebieg zajęć:

1.Wprowadzenie dzieci do Sali w rytmie piosenki: "Jadą, jadą misie"

2.Przywitanie rodziców przez logopedę.

3.Bajka logopedyczna: Miś szykuje się do snu zimowego. Rodzice i dzieci siedzą na dywanie, każdy otrzymuje lusterko, logopeda opowiada bajkę, uczestnicy słuchając wykonują ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny. Mały Miś szykował się do snu zimowego. Najpierw był bardzo głodny.  Miał apetyt na obfity obiad, który przygotowała dla niego mama. Jedzenie miało wspaniały zapach  (dzieci wciągają powietrze nosem, wypuszczają buzią). Miś zabrał się do pałaszowania pyszności (dzieci układają
język na kształt łyżeczki, wykonują ruchy naśladujące wylizywanie). Resztki jedzenia zostały za zębami (staramy się sięgnąć językiem jak najdalej za zębami z jednej i drugiej strony), a także na pyszczku (buzia otwarta, język oblizuje usta dookoła w jedną i drugą stronę),a nawet na nosku (sięgamy językiem jak najwyżej). Gdy Miś miał pełen brzuszek, z zadowoleniem  głośno zamruczał (mmmm...).Miś był bardzo śpiący (ziewamy). Na zewnątrz robiło się coraz chłodniej (dzieci drżą "brrr" , wykonują
"motorek" wargami, chuchają na ręce). Miś troszeczkę się przeziębił (dzieci kichają , kaszlą z wysunięciem języka). Mama dała misiowi słodkie  lekarstwo. Miś zamlaskał( dzieci uderzają grzbietem języka o podniebienie) i  oblizał dokładnie pyszczek (dzieci oblizują ruchem okrężnym wargi). Mama powiedziała Misiowi , że już czas zasnąć i zaśpiewała mu kołysankę (aaaa….).

4.Zabawa ruchowa "Stary niedźwiedź mocno śpi". W zabawie biorą udział rodzice i dzieci   

5.Zabawa oddechowa i plastyczna. Dzieci przenoszą  plastry miodu wycięte z kolorowego papieru na dużą makietę z postacią misia. Przenoszenie odbywa się za pomocą wyssania powietrza przez słomkę. Rodzice przyklejają przeniesione plastry na makietę

6.Zabawa "smaczne ćwiczenie" usprawniające język i wargi.
Misie lubią miód, dzieci też  lubią miód. Każde dziecko otrzymuje na talerzyku kilka kropel miodu. Zadanie polega na tym aby zlizać wszystko z talerzyka używając wyłącznie języka. Przy okazji trzeba oblizać wargi.
Po wylizaniu talerzyków dzieci i rodzice są częstowani paluszkami, które muszą zjeść bez trzymania ręką.

7.Piosenka "Niedźwiadek"

8.Ćwiczenie rytmiczne
Maszerowanie w rytmie bębenka- dzieci słuchają uderzeń bębenka, maszerują w kole zgodnie z tempem, na dźwięk tamburyna odwracają się do środka koła.

9.Ćwiczenie słuchowe
Misie lubią miód- ale skąd się bierze miód?- słuchanie odgłosu wydawanego przez pszczoły

10.Zabawa w pszczoły- lepimy plastry miodu
Dzieci dostają po kawałku masy solnej do ulepienia "plastra miodu", zanim przystąpią do lepienia przygotowują paluszki - wykonują ćwiczenie paluszkowe. Gdy plastry są gotowe, dzieci wrzucają je do "ula" wykonanego wcześniej przez nauczyciela.

Logowanie